Infineon Technologies IDD15E60BUMA1
IDD15E60BUMA1
Part No.:
IDD15E60BUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IDD15E60BUMA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V TO252-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
87 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
29.2A (DC)
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 15 A