Infineon Technologies IDP40E65D2XKSA1
IDP40E65D2XKSA1
Part No.:
IDP40E65D2XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
ShinYuaIDP40E65D2XKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 650V 40A TO220-2
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 650 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.3 V @ 40 A