Infineon Technologies IDW50E60FKSA1
IDW50E60FKSA1
Part No.:
IDW50E60FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaIDW50E60FKSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 80A TO247-3
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
115 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
80A (DC)
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2 V @ 50 A