Infineon Technologies IPA60R750E6XKSA1
IPA60R750E6XKSA1
Part No.:
IPA60R750E6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO220-FP
Datasheet:
ShinYuaIPA60R750E6XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 5.7A TO220-FP
Packaging:
Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
5.7A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
750mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 170µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
17.2 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
373 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
27W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)