Infineon Technologies IPB075N04LGATMA1
IPB075N04LGATMA1
Part No.:
IPB075N04LGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO263-3
Datasheet:
ShinYuaIPB075N04LGATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 50A D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
40 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
50A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
7.5mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 20µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
36 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2800 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
56W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)