Infineon Technologies IPB114N03L G
IPB114N03L G
Part No.:
IPB114N03L G
Package:
PG-TO263-3
Datasheet:
ShinYuaIPB114N03L G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 30A D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Obsolete
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
30A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
11.4mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
14 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1500 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
38W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)