Infineon Technologies IPB50CN10NGATMA1
IPB50CN10NGATMA1
Part No.:
IPB50CN10NGATMA1
Package:
PG-TO263-3-2
Datasheet:
ShinYuaIPB50CN10NGATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 20A TO263-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Bulk
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Obsolete
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
20A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
50mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 20µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
16 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1090 pF @ 50 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
44W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)