Infineon Technologies IPB60R040C7ATMA1
IPB60R040C7ATMA1
Part No.:
IPB60R040C7ATMA1
Package:
PG-TO263-3
Datasheet:
ShinYuaIPB60R040C7ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 50A TO263-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CoolMOS™ C7
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
50A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
40mOhm @ 24.9A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 1.24mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
107 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4340 pF @ 400 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
227W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)