Infineon Technologies IPB60R299CPATMA1
IPB60R299CPATMA1
Part No.:
IPB60R299CPATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO263-3-2
Datasheet:
ShinYuaIPB60R299CPATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A TO263-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
11A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
299mOhm @ 6.6A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 440µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
29 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1100 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
96W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)