Infineon Technologies IPB65R380C6
IPB65R380C6
Part No.:
IPB65R380C6
Package:
PG-TO263-3-2
Datasheet:
ShinYuaIPB65R380C6.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
10.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
380mOhm @ 3.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 320µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
39 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
710 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
83W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)