Infineon Technologies IPB80N03S4L03
IPB80N03S4L03
Part No.:
IPB80N03S4L03
Package:
PG-TO263-3-2
Datasheet:
ShinYuaIPB80N03S4L03.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
3.7mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.2V @ 45µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
75 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±16V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
5100 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
94W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)