Infineon Technologies IPD16CNE8N G
IPD16CNE8N G
Part No.:
IPD16CNE8N G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO252-3
Datasheet:
ShinYuaIPD16CNE8N G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 85V 53A TO252-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
85 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
53A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
16mOhm @ 53A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 61µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
48 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
3230 pF @ 40 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
100W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)