Infineon Technologies IPD60R380C6
IPD60R380C6
Part No.:
IPD60R380C6
Datasheet:
ShinYuaIPD60R380C6.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 10.6A TO252-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
10.6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
380mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 320µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
32 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
700 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
83W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)