Infineon Technologies IPD90N06S407ATMA1
IPD90N06S407ATMA1
Part No.:
IPD90N06S407ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO252-3-11
Datasheet:
ShinYuaIPD90N06S407ATMA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
90A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
6.9mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 40µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
56 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4500 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
79W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)