Infineon Technologies IPI034NE7N3G
IPI034NE7N3G
Part No.:
IPI034NE7N3G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO262-3
Datasheet:
ShinYuaIPI034NE7N3G.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
75 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
100A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
3.4mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.8V @ 155µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
117 nC @ 10 V
Vgs(Max):
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
8130 pF @ 37.5 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
214W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)