Infineon Technologies IPI26CN10N G
IPI26CN10N G
Part No.:
IPI26CN10N G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO262-3
Datasheet:
ShinYuaIPI26CN10N G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 35A TO262-3
Packaging:
Tube
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
35A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
26mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 39µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
31 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2070 pF @ 50 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
71W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)