Infineon Technologies IPI45N06S4L08AKSA1
IPI45N06S4L08AKSA1
Part No.:
IPI45N06S4L08AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO262-3
Datasheet:
ShinYuaIPI45N06S4L08AKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 45A TO262-3
Packaging:
Tube
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
45A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
8.2mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.2V @ 35µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
64 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±16V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4780 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
71W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)