Infineon Technologies IPI50R299CP
IPI50R299CP
Part No.:
IPI50R299CP
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO262-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPI50R299CP.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
12A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
299mOhm @ 6.6A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 440µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
31 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1190 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
104W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)