Infineon Technologies IPP60R385CP
IPP60R385CP
Part No.:
IPP60R385CP
Package:
PG-TO220-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPP60R385CP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 9A TO220-3-1
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
9A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
385mOhm @ 5.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 340µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
790 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
83W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)