Infineon Technologies IPP65R600C6
IPP65R600C6
Part No.:
IPP65R600C6
Datasheet:
ShinYuaIPP65R600C6.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
7.3A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
600mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 210µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
23 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
440 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
63W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)