Infineon Technologies IPP65R660CFD
IPP65R660CFD
Part No.:
IPP65R660CFD
Datasheet:
ShinYuaIPP65R660CFD.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
660mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 200µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
615 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
62.5W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)