Infineon Technologies IPP80N04S2H4AKSA1
IPP80N04S2H4AKSA1
Part No.:
IPP80N04S2H4AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO220-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPP80N04S2H4AKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
40 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
4mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
148 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4400 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
300W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)