Infineon Technologies IPP80N04S3-03
IPP80N04S3-03
Part No.:
IPP80N04S3-03
Datasheet:
ShinYuaIPP80N04S3-03.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
40 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
3.5mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 120µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
110 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
7300 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
188W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)