Infineon Technologies IPP80N06S2L-05
IPP80N06S2L-05
Part No.:
IPP80N06S2L-05
Datasheet:
ShinYuaIPP80N06S2L-05.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
55 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
4.8mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
230 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
5700 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
300W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)