Infineon Technologies IPP80N06S2L09AKSA1
IPP80N06S2L09AKSA1
Part No.:
IPP80N06S2L09AKSA1
Package:
PG-TO220-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPP80N06S2L09AKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
DraintoSourceVoltage(Vdss):
55 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
8.5mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 125µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
105 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2620 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
190W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)