Infineon Technologies IPP80N06S2L11AKSA1
IPP80N06S2L11AKSA1
Part No.:
IPP80N06S2L11AKSA1
Datasheet:
ShinYuaIPP80N06S2L11AKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
DraintoSourceVoltage(Vdss):
55 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
80A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
11mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 93µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
80 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2075 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
158W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)