Infineon Technologies IPP80R900P7XKSA1
IPP80R900P7XKSA1
Part No.:
IPP80R900P7XKSA1
Package:
PG-TO220-3
Datasheet:
ShinYuaIPP80R900P7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 6A TO220-3
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
CoolMOS™ P7
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
800 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
6A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
900mOhm @ 2.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 110µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
350 pF @ 500 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
45W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)