Infineon Technologies IPP90R500C3XKSA1
IPP90R500C3XKSA1
Part No.:
IPP90R500C3XKSA1
Datasheet:
ShinYuaIPP90R500C3XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 900V 11A TO220-3
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Obsolete
DraintoSourceVoltage(Vdss):
900 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
11A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
500mOhm @ 6.6A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 740µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1700 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
156W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)