Infineon Technologies IPS50R520CP
IPS50R520CP
Part No.:
IPS50R520CP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO251-3-11
Datasheet:
ShinYuaIPS50R520CP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 550V 7.1A TO251-3
Packaging:
Tube,Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
550 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
7.1A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
520mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
17 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
680 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
66W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)