Infineon Technologies IPU075N03L G
IPU075N03L G
Part No.:
IPU075N03L G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO251-3-21
Datasheet:
ShinYuaIPU075N03L G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 50A TO251-3
Packaging:
Tube
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
50A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
7.5mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
18 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1900 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
47W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)