Infineon Technologies IPW50R350CP
IPW50R350CP
Part No.:
IPW50R350CP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO247-3-21
Datasheet:
ShinYuaIPW50R350CP.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
10A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
350mOhm @ 5.6A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 370µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
25 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1020 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
89W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)