Infineon Technologies IPW60R055CFD7XKSA1
IPW60R055CFD7XKSA1
Part No.:
IPW60R055CFD7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO247-3
Datasheet:
ShinYuaIPW60R055CFD7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 38A TO247-3
Packaging:
Tube
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
38A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
55mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 900µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
79 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
3194 pF @ 400 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
178W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)