Infineon Technologies IPW60R099CPFKSA1
IPW60R099CPFKSA1
Part No.:
IPW60R099CPFKSA1
Package:
PG-TO247-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPW60R099CPFKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 31A TO247-3
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Not For New Designs
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
31A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
99mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 1.2mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
80 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2800 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
255W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)