Infineon Technologies IPW60R125CFD7XKSA1
IPW60R125CFD7XKSA1
Part No.:
IPW60R125CFD7XKSA1
Package:
PG-TO247-3
Datasheet:
ShinYuaIPW60R125CFD7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 18A TO247-3
Series:
OptiMOS™
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
18A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
125mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 390µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
36 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1503 pF @ 400 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
92W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)