Infineon Technologies IPW65R099C6FKSA1
IPW65R099C6FKSA1
Part No.:
IPW65R099C6FKSA1
Package:
PG-TO247-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPW65R099C6FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 38A TO247-3
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Not For New Designs
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
38A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
99mOhm @ 12.8A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 1.2mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
127 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2780 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
278W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)