Infineon Technologies IPW65R150CFDFKSA1
IPW65R150CFDFKSA1
Part No.:
IPW65R150CFDFKSA1
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO247-3
Datasheet:
ShinYuaIPW65R150CFDFKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 22.4A TO247-3
Packaging:
Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Not For New Designs
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
22.4A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
150mOhm @ 9.3A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 900µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
86 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2340 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
195.3W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)