Infineon Technologies IPW65R280E6FKSA1
IPW65R280E6FKSA1
Part No.:
IPW65R280E6FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO247-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPW65R280E6FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 13.8A TO247-3
Packaging:
Tube,Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
13.8A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
280mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 440µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
950 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
104W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)