Infineon Technologies IPW90R340C3FKSA1
IPW90R340C3FKSA1
Part No.:
IPW90R340C3FKSA1
Package:
PG-TO247-3-1
Datasheet:
ShinYuaIPW90R340C3FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 900V 15A TO247-3
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Obsolete
DraintoSourceVoltage(Vdss):
900 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
15A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
340mOhm @ 9.2A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
94 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2400 pF @ 100 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
208W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)