Infineon Technologies IPZA60R037P7XKSA1
IPZA60R037P7XKSA1
Part No.:
IPZA60R037P7XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO247-4
Datasheet:
ShinYuaIPZA60R037P7XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 76A TO247-4
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
CoolMOS™ P7
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
76A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
37mOhm @ 29.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 1.48mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
121 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
5243 pF @ 400 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
255W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)