Infineon Technologies IRF200P223
IRF200P223
Part No.:
IRF200P223
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-247AC
Datasheet:
ShinYuaIRF200P223.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 100A TO247AC
Packaging:
Tube
Series:
StrongIRFET™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
200 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
100A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
11.5mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 270µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
102 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
5094 pF @ 50 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
313W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)