Infineon Technologies IRF250P224
IRF250P224
Part No.:
IRF250P224
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
TO-247AC
Datasheet:
ShinYuaIRF250P224.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 96A TO247AC
Series:
StrongIRFET™
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
96A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
12mOhm @ 58A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 270µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
203 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
9915 pF @ 50 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
313W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)