Infineon Technologies IRF2903ZSTRLP
IRF2903ZSTRLP
Part No.:
IRF2903ZSTRLP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
D2PAK
Datasheet:
ShinYuaIRF2903ZSTRLP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
HEXFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
75A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
2.4mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 150µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
240 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
6320 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
290W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)