Infineon Technologies IRF300P226
IRF300P226
Part No.:
IRF300P226
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
TO-247AC
Datasheet:
ShinYuaIRF300P226.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 100A TO247AC
Packaging:
Tube
Series:
StrongIRFET™
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
300 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
100A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
19mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 270µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
191 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
10030 pF @ 50 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
556W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)