Vishay Siliconix IRFBE20PBF-BE3
IRFBE20PBF-BE3
Part No.:
IRFBE20PBF-BE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaIRFBE20PBF-BE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 800V 1.8A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DraintoSourceVoltage(Vdss):
800 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
1.8A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
6.5Ohm @ 1.1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
38 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
530 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
54W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)