Vishay Siliconix IRFBF20PBF-BE3
IRFBF20PBF-BE3
Part No.:
IRFBF20PBF-BE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaIRFBF20PBF-BE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 900V 1.7A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
900 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
1.7A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
8Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
38 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
490 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
54W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)