Infineon Technologies IRFR12N25DTRPBF
IRFR12N25DTRPBF
Part No.:
IRFR12N25DTRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
D-Pak
Datasheet:
ShinYuaIRFR12N25DTRPBF.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 14A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
HEXFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
250 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
14A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
260mOhm @ 8.4A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
810 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
144W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)