Vishay Siliconix IRFZ20PBF-BE3
IRFZ20PBF-BE3
Part No.:
IRFZ20PBF-BE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaIRFZ20PBF-BE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 50V 15A TO220AB
DraintoSourceVoltage(Vdss):
50 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
15A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
RdsOn(Max)@IdVgs:
100mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
17 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
860 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
40W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)