Infineon Technologies IRLR7807ZCTRRP
IRLR7807ZCTRRP
Part No.:
IRLR7807ZCTRRP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
D-Pak
Datasheet:
ShinYuaIRLR7807ZCTRRP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 43A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
HEXFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
43A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
13.8mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.25V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
11 nC @ 4.5 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
780 pF @ 15 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
40W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)