IXYS IXGH50N60A
IXGH50N60A
Part No.:
IXGH50N60A
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaIXGH50N60A.pdf
Description:
IGBT 600V 75A 250W TO247AD
Packaging:
Bulk
Series:
HiPerFAST™
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
75 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
200 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.7V @ 15V, 50A
Power-Max:
250 W
SwitchingEnergy:
4.8mJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
200 nC
Td(on/off)@25°C:
50ns/200ns
TestCondition:
480V, 50A, 2.7Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Datasheet:
ShinYuaIXGH50N60A.pdf
1. How to order IXGH50N60A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IXGH50N60A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXGH50N60A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXGH50N60A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as IXGH50N60A pin diagram, IXGH50N60A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXGH24N60A IXGH32N60B IXGH50N60A IXGH24N60AU1 IXGH32N60AU1
Part Number IXGH24N60A IXGH32N60B IXGH50N60A IXGH24N60AU1 IXGH32N60AU1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series HiPerFAST™ HiPerFAST™ HiPerFAST™ HiPerFAST™ HiPerFAST™
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
IGBTType - - - - -
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 75 A 75 A 75 A 75 A 75 A
Current-CollectorPulsed(Icm) 200 A 200 A 200 A 200 A 200 A
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.7V @ 15V, 50A 2.7V @ 15V, 50A 2.7V @ 15V, 50A 2.7V @ 15V, 50A 2.7V @ 15V, 50A
Power-Max 250 W 250 W 250 W 250 W 250 W
SwitchingEnergy 4.8mJ (off) 4.8mJ (off) 4.8mJ (off) 4.8mJ (off) 4.8mJ (off)
InputType Standard Standard Standard Standard Standard
GateCharge 200 nC 200 nC 200 nC 200 nC 200 nC
Td(on/off)@25°C 50ns/200ns 50ns/200ns 50ns/200ns 50ns/200ns 50ns/200ns
TestCondition 480V, 50A, 2.7Ohm, 15V 480V, 50A, 2.7Ohm, 15V 480V, 50A, 2.7Ohm, 15V 480V, 50A, 2.7Ohm, 15V 480V, 50A, 2.7Ohm, 15V