IXYS IXGT30N60B
IXGT30N60B
Part No.:
IXGT30N60B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
ShinYuaIXGT30N60B.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 200W TO268
Packaging:
Tube
Series:
HiPerFAST™
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
60 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
120 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.8V @ 15V, 30A
Power-Max:
200 W
SwitchingEnergy:
1.3mJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
125 nC
Td(on/off)@25°C:
25ns/130ns
TestCondition:
480V, 30A, 4.7Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)